Doznałeś złamania z powodu zimy? Zgłoś się po odszkodowanie…

„Doznałeś złamania z powodu zimy? Zgłoś się po odszkodowanie…” brzmi jak hasło reklamowe, jednakże to prawda. Zima to czas, w którym dochodzi do wielu urazów i w samej tylko Wielkopolsce doszło do niemalże 500 złamań w styczniu, z powodu upadków na śliskiej nawierzchni. Takie dane były ogłoszone przez lokalne media.

Śliska nawierzchnia – a więc można zadać pytanie – dlaczego była śliska? Odpowiedź brzmi prosto: „Bo przecież jest zima, mróz, a więc jest ślisko”. I to jest prawidłowa odpowiedź, ale według Kodeksu Cywilnego każdy administrator terenu – zarówno prywatnego jak i publicznego musi odpowiedzieć w sposób cywilny, jeśli dopuścił się zaniedbań polegających na tym, że nie zabezpieczył np. chodnika, placu czy śliskich korytarzy np. w markecie w taki sposób, aby nie doszło do wypadku. Zwłaszcza na zepsutych chodnikach, gdzie pojawiające się kałuże z czasem zamarzły – powinny być posypane piaskiem oraz solą, aby powierzchnia przestała być śliska, czyli niebezpieczna. Dotyczy to także miast, gmin, powiatów i dróg publicznych.

Jedną z ofiar zimy w zeszłych latach była pewna mieszkanka Swarzędza, która przy przejściu dla pieszych uległa zdarzeniu wywracając się na śliskiej, nieodśnieżonej nawierzchni, z powodu czego doznała urazu nadgarstka. Było to skomplikowane złamanie, gdzie skutki te odczuwa do dzisiaj. Miasto Swarzędz w pierwszych krokach naszego postępowania nie chciało przyjąć odpowiedzialności – podobnie ubezpieczyciel, odpowiedzialny za wypłatę świadczeń. Sprawę skierowaliśmy do sądu, a nasza klientka uzyskała ugodą sądową kwotę 15.000 PLN.

W Ostrowie Wielkopolskim jedna z naszych klientek z powodu upadku na śliskiej nawierzchni doznała wieloodłamowego złamania biodra z operacją endoprotezoplastyki tego biodra. Ubezpieczyciel nie chciał przyjąć odpowiedzialności sugerując, że klienta codziennie przemierza te ulice, a więc zna sytuację, jakie są na chodniku podczas, gdy trwa sezon zimowy. Argument ten nie miał mocy prawnej w sądzie i wkrótce wygraliśmy 70.000 PLN wraz ze zwrotem kosztów operacji, dojazdów do lekarza, zwrotem kosztów rehabilitacji.

Pomagamy osobom po urazach, jeśli jesteś osobą, która uległa wypadkowi w czasie ostatnich trzech lat w podobnych sytuacjach, jak opisane powyżej, zgłoś się lub napisz. Każda sprawa jest indywidualna. Darmowe porady prawne:

Tel.: 727 912 923
Lub e-mail: dariusz.foint@gmail.com

Zdjęcie zaczerpnięte z Agencja Gazeta, znalezione w google.pl/grafikachodniki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje ogólne (3). Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *