Różnica pomiędzy stałym a trwałym uszczerbkiem na zdrowiu

Różnica pomiędzy stałym a trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Czyli czego nie rozumiemy w ubezpieczeniu a często kupujemy. Dlaczego w ogóle zakładam, że tego nie rozumiemy? A dlaczego wiem, że to kupujemy?

Otóż jako Ubezpieczeniowy Bystrzak zawsze podchodziłem do tematu ubezpieczeń – zarówno tych na życie jak i polisy OC w przypadku wypadków, gdzie odpowiedzialność za zdrowie i życie osoby poszkodowanej brał ubezpieczyciel na wpół solidaryzujący się ze sprawcą zdarzenia – w taki sposób, aby ubezpieczenie to było jak najbardziej PRAKTYCZNE ŻYCIOWO.

Wiadomym jest, że każde ubezpieczenie na coś działa – wykupujemy w tym celu ochronę. Płacimy składki, jakie zaproponował nam ubezpieczyciel i żyjemy ze świadomością, że na co dzień jesteśmy w pełni chronieni. Podejście jest słuszne.

Niestety – dopiero w momencie wypadku okazuje się, że z polisą jest coś nie tak, a ubezpieczyciel nie chce wypłacić żadnych świadczeń finansowych. Nie wiemy dlaczego, przecież opłacaliśmy składki a polisa chroni nas też w przypadku NW – Nagłych Wypadków.

Następnie pojawia się uczucie bezradności i rozczarowanie.  Szukamy pomocy w kancelariach prawnych. W dodatku często nasza polisa jest polisą z nadzwyczaj wysokimi Sumami Ubezpieczeń.

O co chodzi?

Chodzi o różnicę pomiędzy STAŁYM a TRWAŁYM uszczerbkiem na zdrowiu. Choć oba wyrazy wydaje się, że są bliskoznaczne, to w kwestiach prawnych, w ubezpieczeniach są zupełnie czymś innym.

Spójrzmy na wycinki polis:

i tu:

Dla osoby, która nie zna się na polisach ubezpieczeniowych na pierwszy rzut oka chodzi o to samo, w dodatku jest ta sama suma ubezpieczenia – 400 zł za 1% uszczerbku.

A więc o co tu chodzi?

Chodzi o wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia ciała a zwłaszcza o rozmiar szkody. STAŁY uszczerbek na zdrowiu zachodzi wtedy, kiedy doznamy urazu, który wpływa na nasze życie, ale w miarę upływu czasu dochodzimy do zdrowia i żyjemy z wyleczonym urazem. Wówczas ubezpieczyciel określa STAŁY USZCZERBEK na zdrowiu.

Na przykład przy złamaniu nadgarstka w sposób nieznaczny wycenia na 3% stałego uszczerbku na zdrowiu. Wypłaci 3x 400 zł = 1.200 zł jak w przypadku drugiego obrazka.

Natomiast TRWAŁY uszczerbek na zdrowiu – co widać na pierwszym obrazku – nie jest tym samym co stały. Różnica jest ogromna i dotyczy kwalifikowania urazów. Otóż TRWAŁY uszczerbek na zdrowiu jest ściśle związany z poważnymi urazami, które powodują nasze nieodwracalne inwalidztwo. Np. utratę kończyny górnej czy dolnej, utratę dłoni, stłuczenie pnia mózgu, niedowład dwukończynowy, niedowład czterokończynowy, utratę całkowitą słuchu, wzroku czy czegoś, co nigdy nam nie odrośnie, a co już na całe nasze życie kładzie cień inwalidztwa. Przy tak skonstruowanej polisie, w której jest TRWAŁY uszczerbek na zdrowiu ubezpieczyciel nie wypłaci za % stałego uszczerbku na zdrowiu. Jeśli złamiesz rękę, wówczas polisa ta nie ubezpiecza Cię.

Jak to wygląda w naszej polisie? Często widzę polisy ubezpieczeniowe, w których jest mowa jedynie o TRWAŁYM, inwalidzkim uszczerbku na zdrowiu. A jaką mamy szansę, że akurat spotka nas wypadek, który spowoduje trwałe i nieodwracalne kalectwo? Na pewno szansa na to jest zdecydowanie mniejsza niż na to, że doznamy STAŁEGO uszczerbku na zdrowiu. W polisach Nationale-Nederlanden jest to rozgraniczone i jasno sprecyzowane.

Moim zdaniem, znacznie częściej możemy ulec wypadkowi, który spowoduje STAŁY uszczerbek na zdrowiu, np. przy złamaniu ręki, nogi, miednicy, kręgosłupa, palców, żeber, skręcenia stawów, złamania stopy, poparzenia i uszkodzenia skóry. Blizny to także stały uszczerbek na zdrowiu. W polisie ubezpieczeniowej, w której jest mowa o wypłacie świadczenia za stały uszczerbek na zdrowiu ubezpieczyciel musi nam wypłacić. W przypadku tego drugiego – trwałego – daje odmowę, ponieważ złamana noga nie jest zakwalifikowana jako uraz powodujący inwalidztwo.

A ty? Jaką masz polisę na życie? Jest praktyczna życiowo? Czy może płacisz składki, ale szansa, że ubezpieczenie pomoże Ci, kiedy dojdzie do wypadku jest praktycznie zerowa? Jaki musiałby się wydarzyć wypadek, abyś mógł z niej skorzystać?

Prześlij swoją polisę w celu analizy na adres: dariusz.foint@nnfinanse.pl. Powiem jak jest! DZIAŁAJ! 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje ogólne (3). Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Różnica pomiędzy stałym a trwałym uszczerbkiem na zdrowiu

  1. Pingback: Wysokie sumy ubezpieczenia, niskie składki – pozorna korzyść |

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *