Przeskocz do treści

Wysokie sumy ubezpieczenia, niskie składki – pozorna korzyść

Wysokie sumy ubezpieczenia i niskie składki – czyli pozorna korzyść w polisie ubezpieczeniowej. Niekwestionowanym zwycięzcom absurdu ubezpieczeniowego jest polisa na życie, w której składka wynosiła 75 zł miesięcznie dla pana, który był ubezpieczony na 600.000 PLN. Świadczenie to zostałoby wypłacone tylko w przypadku, w którym do zgonu ubezpieczonego doszłoby z przyczyn naturalnych.

Przyczyn naturalnych? Czym jest przyczyna naturalna? jest to zgon ze starości. Niemalże w polskich realiach, w których zdecydowana większość starszych osób ma dolegliwości bólowe i chorobowe nie umiera z przyczyn naturalnych, lecz z powodu jakiejś choroby. Polacy najczęściej umierają na choroby sercowe lub płucne a najczęstszą przyczyną zgonu jest zatrzymanie akcji serca lub zatrzymanie akcji krążeniowo-oddechowej. Nie jest to przyczyna zgonu naturalnego, jest to kwalifikacja jednostki chorobowej.

A więc czy jest sens płacić ubezpieczeni na życie, gdzie wypłata sumy ubezpieczenia jest niemalże niemożliwa? 75 zł miesięcznie, to inaczej 900 zł rocznie. Z czego wynika chęć płacenia przez właściciela tej polisy takich pieniędzy? Z działania w dobrej wierze.

Tak samo, jak wysokie sumy ubezpieczenia będące następstwem wypadków w urazach o trwałym uszczerbku na zdrowiu – pisałem o tym tutaj: Różnica pomiędzy stałym a trwałym uszczerbkiem na zdrowiu – są wyszczególnione, robią wrażenie, ile to człowiek nie dostanie, a później okazuje się, że ilość wyłączeń – o czym pisałem tutaj: skomplikowane OWU – powodują, że pozostaje nam jedynie rozwiązać polisę ubezpieczenia na życie i zdrowie, ponieważ szansa na uzyskanie kiedykolwiek jakichkolwiek środków jest nie tyle co niemożliwa, co bez większych szans. Takie polisy o takich konstrukcjach – są niepraktyczne życiowo.

Niskie składki – jeśli nie chodzi o grupowe ubezpieczenia a o indywidualne na życie i zdrowie – powinny być dla nas sygnałem do myślenia, czy aby na pewno polisa o ciekawie niskiej składce jest aby na pewno praktyczna życiowo? Zarówno, aby uzyskać świadczenia sensowe – i aby uzyskać je w ogóle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *